Canon Powershot G3X
Lifestyle

Jaki aparat dla podróżnika?

Jesteś podróżnikiem i stoisz przed dylematem wyboru aparatu fotograficznego, który da Ci niemal nieograniczone możliwości? Pozwoli na wykonanie zdjęć rozległych krajobrazów, jak i zbliżeń makro? Ten wpis jest dla Ciebie!!!

Canon_Powershot_G3X
Canon_Powershot_G3X

Zawsze przywiązywałam dużą wagę do zdjęć. Stanowią dla mnie swoistą pamiątkę i zawsze z sentymentem wracam do starych albumów. Wobec zbliżającego się wyjazdu do Australii stanęłam wobec dylematu jaki aparat kupić. Podczas dotychczasowych wypraw zdjęcia robiłam głównie telefonem, ale doszłam do wniosku, że chciałabym iść o krok dalej i zaczerpnąć wiedzy w kierunku fotografii.

Lustrzanka, aparat kompaktowy, a może bezlusterkowiec?

Zapisałam się na kurs, gdzie szkolę swój warsztat. Nadszedł czas na zakup aparatu. Jestem posiadaczką lustrzanki Sony Alpha 350 – podobno stanowiącej już zabytek (to tak z przymrużeniem oka). Sprawdza się przy bliższych wyjazdach, kiedy mogę pozwolić sobie na większą ilość bagażu. Niestety podczas tego najbliższego będzie on ograniczony do minimum, dlatego stanęłam wobec dylematu: lustrzanka, bezlusterkowiec, a może aparat kompaktowy.

Z jednej strony oczywiste jest, że zależy mi na jakości zdjęć, a z drugiej ważne, aby sam aparat był poręczny, lekki i nie zajmował za dużo miejsca. Początkowo przymierzałam się do lustrzanki, ale wtedy odezwał się głos rozsądku i wspomnienie ostatniego wyjazdu do Frankfurtu, gdzie zabrałam ją chyba tylko na przejażdżkę. Sam aparat nie należy do najlżejszych i wiąże się z nim noszenie dużej torby z obiektywami. Dodatkowo wykorzystanie jego pełnego potencjału wymaga większego wysiłku: ustawienia parametrów, aby uzyskać efekt jakiego oczekujemy. Pamiętam, że wywoływało to u mnie frustrację i brak czasu na faktyczne czerpanie przyjemności i podziwianie otaczającego mnie krajobrazu.

Po drugiej stronie stoją popularne ostatnimi czasy bezlusterkowce, które są o wiele lżejsze, a parametrami potrafią dorównywać już lustrzankom, ale wciąż pozostaje problem zabierania ze sobą wymiennych obiektywów.

Zwycięzcą jest…

I tak kompromisem dla mnie stał się aparat kompaktowy. Wybór padł na Canona Powershot G3 X. Jest on lekki i poręczny, a jednocześnie leży dobrze w ręce. Dodatkowo jego obsługa jest bardzo intuicyjna oraz posiada wiele filtrów kreatywnych, dzięki którym możemy puścić wodze fantazji.

Canon_Powershot_G3X
Canon_Powershot_G3X

Najmocniejsze cechy aparatu:

  • zoom o ekwiwalencie 24-600 mm i świetle f/2.8-5.6,
  • autofokus działający w oparciu o 31 pól,
  • wyposażony w 1-calową matrycę CMOS o rozdzielczości 20,2 Mp ,
  • 3,2-calowy, dotykowy i odchylany o 180 stopni ekran LCD – ma to duże znaczenie przy robieniu selfie,
  • 5-osiowa stabilizacja obrazu,
  • możliwość filmowania w jakości Full HD z prędkością 60 kl./s oraz podłączenia mikrofonu – dobre rozwiązanie dla vlogerów,
  • moduły łączności Wi-Fi i NFC, które pozwalają łatwo i szybko przesyłać zdjęcia na urządzenia mobilne i sterować aparatem z poziomu aplikacji. 

Pełną specyfikację aparatu możecie znaleźć na oficjalnej stronie Canona.

Minus za…

Tym, czego najbardziej mi brakuje w konstrukcji aparatu to wizjer, do którego jestem przyzwyczajona. Co prawda można go dokupić, ale to dodatkowy koszt 1000PLN. Pozostałe akcesoria, które są niezbędne podczas wyjazdu do Australii to filtr polaryzacyjny i statyw, bez którego żadne zdjęcie w gorszych warunkach atmosferycznych nie ma racji bytu.

Canon_Powershot_G3X
Canon_Powershot_G3X

Moim zdaniem jest to aparat uniwersalny i bardzo wszechstronny, idealny dla podróżnika, a pod wieloma względami dorównuje lustrzankom. Zakup aparatu to wydatek rzędu 3199 PLN. Nie należy do najtańszych, ale biorąc pod uwagę wachlarz możliwości jakie oferuje myślę, że warto zainwestować. Mam nadzieję, że będzie służyć mi przez wiele lat.

Na sam koniec…bez względu jak profesjonalny i drogi sprzęt mielibyśmy w swoim posiadaniu nic nie zastąpi Waszego sposobu patrzenia na otoczenie, umiejętności dostrzegania szczegółów. Lepiej zatrzymać się na chwilkę i przemyśleć kompozycję. Zrobić 10 udanych zdjęć niż bezmyślnie pstrykać 100 takich samych, z których koniec końców nie będziemy zadowoleni.

Przykładowe zdjęcia wykonane aparatem Canon Powershot G3 X

Kwiatek.
Kwiatek.
Kaczki w parku.
Kaczki w parku.
Kościół P.W. Wniebowzięcia NMP
Kościół P.W. Wniebowzięcia NMP
Korony drzew na tle nieba.
Korony drzew na tle nieba.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *