Kanały w Amsterdamie.
Europejskie wyprawy

Dlaczego warto pojechać do Amsterdamu

Tegoroczny weekend majowy należał do bardzo intensywnych i pełnych wrażeń. Cztery dni i trzy państwa to nie lada wyczyn. Na tapetę poszły HOLANDIA => BELGIA => LUKSEMBURG. I tak oto tegoroczną majówkę spędziłam w krainie wiatraków, tulipanów oraz fenomenalnej goudy. W dzisiejszym wpisie chciałam przedstawić Wam 10 punktów obowiązkowych podczas wizyty w Amsterdamie, ale na początek kilka faktów o tym mieście.

Zaskakujące fakty

  • W Amsterdamie znajduje się więcej kanałów niż w Wenecji.
  • Jest domem dla najznakomitszych kolekcji obrazów Van Gogha oraz Rembrandta.
  • Tradycyjne produkty kulinarne to: ser, śledź oraz gin, a najsłynniejszą formą słodyczy jest lukrecja.
  • Cafe oznacza pub, a coffee shop to lokal z marihuaną.
  • Prostytucja została oficjalnie zalegalizowana.
  • Drugim „grzechem” pozostają narkotyki. Marihuana nie jest legalna w Holandii, ale szeroko tolerowana.
Kanały w Amsterdamie.

Atrakcje Amsterdamu

Planowanie rozpoczęłam od zakupu kieszonkowego przewodnika Lonely Planet. Oznacza to, że już przed wyjazdem miałam z góry zaplanowane miejsca, które koniecznie muszę zobaczyć oraz jak przystało na prawdziwego łasucha gdzie i co zjeść.

Nie ukrywam, że nie jestem fanką muzeów. Zdecydowanie preferuję włóczenie się po mieście, szukanie ukrytych zakamarków oraz chłonięcie atmosfery miasta. Jeśli jednak nieodzownym elementem Waszych wypraw jest zwiedzanie muzeów, Amsterdam ma w tej kwestii wiele do zaoferowania. Punktami obowiązkowymi na Waszej mapie będą: Muzeum Van Gogha oraz Rijksmuseum.

Poczuj ducha miasta przechadzając się uliczkami wzdłuż kanałów

Spacerując ulicami De 9 Straatjes będziecie mogli poczuć prawdziwą atmosferę miasta. Podziwiać nie tylko malownicze kanały, ale także eklektyczne kolekcje sklepów, w których znajdziecie książki, dzieła sztuki, czy ubrania. Zwróćcie uwagę na charakterystyczne dla Amsterdamu pochylenie kamienic w przód. Był to celowy zamysł budujących, kiedy to wysokość podatku była zależna od wielkości fasady budynku. Dlatego, aby uniknąć wysokich opłat starali się by zajmowała jak najmniejszą powierzchnię. Dodatkowo bydynki pochylają się na boki oraz w przód co wynika z położenia Amsterdamu na podmokłych terenach, a budynki opierają się na setkach pali.

Kanały w Amsterdamie.

Wypożycz rower

Najlepszym sposobem eksploratacji Amsterdamu jest ten z punktu siedzenia roweru. Stanowi on główną formę transportu w miescie, które nieprzypadkowo uwazane jest za najbardziej przyjazne rowerom miasto na świecie.

Rower na ulicach Amsterdamu.

Rejs kanałami

Moim zdaniem miasto z poziomu wody prezentuje się zupełnie inaczej, dlatego rejs kanałami Amsterdamu to punkt obowiązkowy, który stanowi doskonałe zwieńczenie aktywnego dnia. Miasto po zmroku prezentuje się jeszcze ładniej dzięki odbijającym się w tafli wody latarniom oraz lampkom, w które przyozdobione są niezliczone mostki.

Rejs kanałami Amsterdamu.

Zjedz śledzia

Jedzenie śledzia moczonego przez kilka dni w soli jest amsterdamską tradycją. Kupuje się je w ulicznych budkach niczym fast-food. Są dwie wersje do wyboru: sam śledź na tacce z ogórkiem konserwowym i cebulką lub w bułce niczym hot dog.

Holenderski fast food w Amsterdamie.

Kup cebulki tulipanów

Bloemenmarkt to jedyny pływający targ kwiatowy na świecie. Będziecie oszołomieni ilością barw i zapachu. Dodatkowo cebulki najpiękniejszych holenderskich odmian tulipanów będą stanowić jednyną w swoim rodzaju pamiątkę i oryginalny prezent dla rodziny i przyjaciół.

Tulipany na targu w Amsterdamie.

Odwiedź coffee shop

Moje pierwsze skojarzenie: miejsce, gdzie mogę delektować się pyszną kawą. Jednak nic bardziej mylnego. Ich główny asortyment stanowi marihuana. Legalnie można tam zapalić jointa, zamówić ciastko z „wkładką” albo wypić herbatkę z „ziołem”.

Coffee shop w Amsterdamie.

Powłócz sie po Dzielnicy Czerwonych Latarni

De Wallen określana jako Dzielnica Czerwonych Latarni jest domem zalegalizowanej rozrywki dla dorosłych, miejscem rozpusty, gdzie w witrynach panie prezentują swoje wdzięki poszukiwaczom płatnej miłości. Nie polecam jednak ich fotografowania, ponieważ może się to źle skończyć nie tylko dla Waszego sprzętu fotograficznego, ale także dla Was samych.

Dzielnica Czerwonych Latarni w Amsterdamie.

Coster Diamonds

Zawitajcie do najstarszej, wciąż działającej szlifierni diamentów na świecie. W końcu nie od dziś wiadomo, że diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety.

Amsterdam nocą.

Odwiedź Muzeum Sera

Entuzjaści serów poznają nie tylko jego historię, ale także proces jego wytwarzania. Chociaż samo muzeum nie jest zbyt duże to połączone jest ze strefą degustacji oraz sklepem, w którym znajdziecie imponującą kolekcję holenderskich serów.

Muzeum Sera w Amsterdamie.

Skosztuj holenderskich frytek z majonezem

Słynne holenderskie frytki, o których mówi się, że są tylko dodatkiem do majonezu. Te najsłynniejsze znajdziecie w budce Vleminckx, ale przygotujcie się, że będziecie musieli odstać swoje w kolejce.

Holenderskie frytki.

Amsterdam z pewnością ma do zaoferowania o wiele więcej, ale powyżej przedstawiłam mój subiektywny ranking atrakcji. Jeżeli odwiedziliście to miasto to zachęcam do komentowania oraz dzielenia się Waszymi pomysłami na ciekawe spędzenie czasu. Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Was do odwiedzenia Amsterdamu. Jedno jest pewne – to miasto niezwykle różnorodne, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Trudne do sklasyfikowania i jednoznacznego zaszufladkowania, ale to włśnie to czyni je tak ciekawym i wartym odwiedzenia.

13 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *