Mój niezbędny zestaw do planowania podróży.
Lifestyle

Jak zaplanować podróż – PORADNIK

Szykuje się kolejna podróż, czyli najwyższy czas rozpocząć przygotowania. Już na samą myśl o nowych przygodach poziom ekscytacji sięga zenitu:) Uwielbiam ten dreszczyk emocji połączony z ekscytacją. Dzisiaj chciałabym Wam podpowiedzieć jak przygotować się do podróży, aby uniknąć niemiłych niespodzianek. O ile podróżuję w towarzystwie jestem bardziej spontaniczna i skłonna iść na żywioł, o tyle podróżując sama staram się być przygotowaną na każdą ewentualność.

Planowanie – czas START

Zakładam, ze kierunek jest już obrany, więc warto pomyśleć jak się dostać do miejsca docelowego. Osobiście najczęściej korzystam z wyszukiwarki Skyscanner. Można tam znaleźć nie tylko inspiracje i świetne oferty, ale daje ona również możliwość zaplanowania swojego lotu z myślą o międzylądowaniu. Przecież podróż nie musi być nudnym przemieszczaniem się z punku A do punktu B. Może warto pomyśleć co znajduje się pomiędzy? Przypuśćmy, że mamy międzylądowanie, a czas oczekiwania wynosi 6h. Niektóre lotniska oferują nawet darmowe wycieczki na taką ewentualność, więc grzechem byłoby nie skorzystać. Wystarczy, że w wyszukiwarce wprowadzimy miejsce wylot, miasta w których chcielibyśmy się zatrzymać, miejsce docelowe oraz orientacyjne daty, a aplikacja zrobi całą resztę za nas.

Wyszukiwarka lotów skyscanner.com

iPolak

Często zdarza Wam się podróżować do egzotycznych krajów? Przed wyjazdem warto ściągnąć sobie na telefon aplikację iPolak, aktualizowaną na bieżąco przez Ministerstwo SPraw Zagranicznych, w której znajdziemy nie tylko opisy krajów, panujących tam obyczajów, ale także ostrzeżenia o potencjalnych niebezpieczeństwach, kontakt do polskich placówek dyplomatycznych oraz informacje o obowiązku wizowym. Aplikacja ta stanowi mój niezbędnik i pewne źródło wiedzy.

Aplikacja na telefon iPolak.
Aplikacja na telefon iPolak
Źródło: https://tech.wp.pl/ipolak-super-aplikacja-polskiego-msz-dla-podrozujacych

Nocleg

Tu z pomocą przychodzi booking.com. Niestety podróżując w pojedynkę należy liczyć się z większymi kosztami. Moim priorytetem przy wyborze bazy noclegowej jest lokalizacja. Staram się, aby hotel/hostel znajdował się w odległości spaceru od głównych atrakcji turystycznych. Obecnie coraz bardziej popularne stają się hotele kapsułowe. Dla osób, które cały dzień zwiedzają jest to opcja idealna. Typowy obiekt tego typu składa się na ogół z modułów ustawionych w dwóch rzędach. Każdy gość hotelu kapsułowego ma do dyspozycji przestrzeń o wymiarach mniej więcej 2x1x1 metra. W środku znajduje się materac, pościel i lampka. Mieszkaniec tuby ma do dyspozycji zamykaną szafkę bagażową i wspólną umywalkę. Cały koncept pochodzi z Japonii, gdzie dodatkowo często w środku można znaleźć telewizor czy konsolę.

Hotel kapsułowy.
Źródło: booking.com; Hotel kapsułowy w Singapurze.

Główne atrakcje miasta – czyli punkty obowiązkowe

Z doświadczenia wiem, że każdy z nas ma inne priorytety i lubi co innego. Jedni szukają muzeów, zabytków oraz kontaktu ze sztuką, zaś inni chcą chłonąć atmosferę miasta i poczuć jego klimat (ja zdecydowanie należę do tej drugiej grupy). Tu wychodzi na światło dzienne plus podróżowania w pojedynkę. Cały plan możemy ułożyć pod siebie nie martwiąc się co lubią nasi współtowarzysze, a czego nie.

Jeśli chodzi o główne atrakcje miasta z pomocą przychodzą blogi podróżnicze. Staram się znaleźć te prowadzone przez naszych rodaków mieszkających w danym mieście. Lubię czytać o miejscach godnych polecenia i stworzyć swoją mapę. Korzystam z aplikacji na telefon maps.me, w której gwiazdkami mogę zaznaczyć wszystkie miejsca, które chcę zobaczyć. Będąc już na miejscu telefon sam mnie do nich poprowadzi. Z reguły staram się nie korzystać z organizowanych wycieczek, ale zdarza się, że czasami stanowią jedyne rozwiązanie i są organizowane na coraz lepszym poziomie.

Aplikacja maps.me
Aplikacja maps.me

Gastronomiczna mapa miasta

Uwielbiam próbować kuchni lokalnej, dlatego przed wyjazdem czytam o tradycyjnych daniach z regionu i wybieram sobie kilka, które najbardziej wpisują się w moje kubki smakowe. Po powrocie lubię stworzyć swoją listę miejsc godnych polecenia. Np. TU możecie znaleźć przewodnik po kulinarnej mapie NYC.

Delektowanie się islandzkim burgerem.
Islandzkie przysmaki – burger polecany przez Roberta Makłowicz

Komunikacja

Jeżeli planujecie przemieszczać się pomiędzy różnymi miastami warto zrobić rozeznanie co do komunikacji miejskiej. Czy w grę wchodzi autobus, metro czy może pociąg. Osobiście preferuję wynajem samochodu bądź skutera. Daje mi to dużą niezależność i swobodę przemieszczania się. Jednak najbardziej urokliwym środkiem transportu były dla mnie małe prywatne taksówki typu tuk tuk na Filipinach. Może standard nie był najwyższy, ale przeżycia niezapomniane.

Odrobina szaleństwa

Staram się, aby przy okazji każdego wyjazdu znalazło się miejsce na małe szaleństwo. Na Krecie był to skok na bungee, Filipiny – pływanie z rekinami wielorybimi, Karaiby – pływanie z delfinami…ciekawe co przyniesie kolejny wyjazd:)

Pływanie z delfinami.
Filipiny – zabawa z delfinami.

A Wy macie jakieś żelazne punkty przy planowaniu Waszych podróży? Może korzystacie z jakiś aplikacji godnych polecenia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *