Kangaroo Island
Australia

Kangaroo Island, czyli kwintesencja Australii w pigułce

Kangoroo Island stanowi punkt obowiązkowy na południowej mapie Australii. Wyspa dziewicza, na której każdy zna każdego, drogi są nieoświetlone i w wielu miejscach gruntowe.

Jeśli planujecie wizytę, warto pamiętać, że na wyspie nie ma transportu publicznego. Będziecie musieli przywieźć własny samochód lub zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem. W przeciwnym razie nie zajdziecie daleko. Polecam wykupić 2 dniową wycieczkę z Sealink. Początkowo cena wydawała mi się wygórowana, ale na koniec dnia cieszę się, że zdecydowałam się na tę opcję. Koleżanka, którą spotkałam w drodze z Melbourne do Adelaide, chcąc zaoszczędzić zdecydowała się na tańszą opcję przez co miała wątpliwą przyjemność nocowania w pokoju z 4 pająkami wielkości dłoni i innymi mało pożądanymi lokatorami.

Harmonogram był napięty dzięki czemu udało mi się zobaczyć kwintesencję wyspy. Pomimo to znalazł się także czas na odpoczynek na łonie natury. Poniżej pokrótce przedstawię miejsca, które obowiązkowo należy odwiedzić będąc na wyspie.

Rob’s Shearing & Sheepdogs

Strzyżenie owiec może nie należeć do najbardziej ekscytujących zawodów na świecie, ale Robowi (właścicielowi hodowli) udaje się z niego uczynić ekscytujące, a zarazem rozrywkowe doświadczenie. Przyjaznym uśmiechem i charyzmatyczną osobowością skupia uwagę grupy oraz dowodzi, że jest artystą w tej dziedzinie. Mieliśmy okazję podpatrzeć jak współpracuje ze swoimi wyszkolonymi owczarkami, które zaganiały owce do zagrody i reagowały na jego każde polecenie.

Psy pasterskie

Rob podczas strzyżenia owiec cały czas wyjaśniał narzędzia, metody pracy oraz co dzieje się z wełną. Na koniec pokazał próbki świeżo ściętej wełny, która wyglądała na brudną i matową z zewnątrz, a wewnątrz była miękka i czysta.

Strzyżenie owiec

Emu Ridge Eucalyptus Distillery

To jedyna destylarnia oleju eukaliptusowego w Południowej Australii, która wciąż produkuje i dystrybuuje produkty eukaliptusowe na całym świecie. Dowiecie się tam jak wyglądał w przeszłości oraz jak obecnie wygląda proces pozyskiwanie oleju eukaliptusowego. Zaraz obok znajduje się sklep, w którym możecie kupić 100% naturalnego oleju oraz wytwarzane z niego produkty naturalne, rustykalne relikwie, czy artefakty w wyspy, które podkreślają bogate dziedzictwo okolicy. Poznałam tam również najsłodszego kangurka w całej Australii.

Little Sahara

Część systemu naturalnie występujących wydm przybrzeżnych na południowym wybrzeżu Kangaroo Island. Teren zajmuje około 2km kwadratowych. Jest to świetna okazja, żeby spróbować swoich sił w sandboardingu, czyli jeździe na desce snowboardowej, ale po piasku. Początkujący mogą zacząć na łagodnych wzgórzach, podczas gdy najzdolniejsi lub żądni przygód mogą wybrać te bardziej strome. 

Little Sahara

Na miejscu można wypożyczyć sprzęt, który będzie odpowiadać Waszemu poziomowi umiejętności. Otrzymacie krótką instrukcję dotyczącą zasad bezpieczeństwa oraz stosowania dostarczonego wosku pszczelego, który jest kluczem do optymalizacji wydajności deski.

Seal Bay Conservation Park

Stanowi jedno z nielicznych miejsc, gdzie można zobaczyć kolonię lwów morskich w ich naturalnym środowisku. W samoobronie mogą one przejawiać agresywne zachowanie, dlatego ich obserwowanie odbywało się z bezpiecznej odległości. Po więcej informacji odsyłam Was na stronę Parku.

Lwy morskie

Hanson Bay Wildlife Sanctuary

To plantacja drzew eukaliptusowych zajmująca powierzchnię 5000 akrów. Na jej terenie można spotkać szereg rodzimych gatunków zwierząt, takich jak misie koala, kangury, wallaby, oposy, czy echidny. Dowiedziałam się także, że koala dziennie spędzają około 20 godzin śpiąc, dwie godziny jedząc i maksymalnie 30 minut w ruchu – co za życie, prawda?! Strona internetowa Sanktuarium.

Koala

Remarkable Rocks

To porozrzucane spektakularne okruchy kamienne o fantazyjnych kształtach nieprzypominających niczego. Deszcz, wiatr i słona morska woda rzeźbiły ten krajobraz przez ponad 500 milionów lat.

Remarkable Rocks
Remarkable Rocks

Admirals Arch

Admirals Arch jest częścią Parku Narodowego Flinders Chase, położonego zaledwie kilka minut od Remarkable Rocks. Oszałamiająca przyroda, wspaniałe widoki, spektakularny łuk i lwy morskie wylegujące się na skałach oraz pod samym łukiem czynią to miejsce magicznym.

Admirals Arch

Vivonne Bay Beach

Na noc zatrzymaliśmy się w ośrodku Vivonne Bay Beach, który cały pozostawał do dyspozycji naszej 15 osobowej grupy. Wieczorne podziwianie gwiazd oraz pobudka pośródku totalnej dziczy i natury bezcenne. Brak zasięgu stanowił także plus i formę detoksu od wszechotaczającej nas technologii. Popołudnie mogliśmy spędzić według własnego upodobania. Do wyboru mieliśmy wypad na plażę, kajaki, przejażdżkę rowerową. Sama plaża Vivonne Bay jest oszałamiająca i mało prawdopodobne, że będziecie musieli się nią z kimkolwiek dzielić (nawet w sezonie). Morze ma tak wiele różnych odcieni błękitu, a piasek jest tak biały, że całość wpisuje się na moją listę najpiękniejszych plaż na świecie.

Vivonne Bay Beach

Podsumowanie

Jeśli chcecie zobaczyć prawdziwą Australię zamkniętą na małym skrawku ziemi polecam wizytę na wyspie. Niesamowite kolory wody, niebieskie w barwach od błękitu to głębokiego granatu, niska krzaczasta roślinność i piach stanowią kwintesencję wyspy. Moje dwa dni na wyspie Kangaroo Island obfitowały w liczne spotkania ze wszystkimi rodzajami dzikiej przyrody. Według oficjalnej strony na wyspie żyje ponad 1500 różnych zwierząt, z których niektóre nie mogą być znalezione w żadnym innym miejscu w Australii.

Dzika przyroda na Kangaroo Island
Zachód słońca nad Kangaroo Island

Pierwszą część relacji z mojej wyprawy do Australii znajdziecie TU.

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *