Widok na Adolphe Bridge.
Luksemburg

Luksemburg w pigułce

Ostatnio przyglądając się wiszącej na mojej ścianie mapie zdrapce mój wzrok przykuła mała kropka pośrodku Europy, która nie tylko mnie denerwowala, ale wręcz raziła po oczach. Nie spodziewałam się, że tak szybko nadarzy się okazja, aby ją zdrapać. A kryło się tam Wielkie Księstwo Luksemburga, o którym do tej pory niewiele wiedziałam.

Godło Luksemburga.

Jak się okazało uchodzi ono za jedno z najnudniejszych miejsc w Europie i chyba nie sposób temu zaprzeczyć. Ulice wydawały mi się pustawe, aczkolwiek miasto sprawia wrażenie bardzo zadbanego i schludnego. Miła odmiana po zatłoczonej i chaotycznej Brukseli. Proponuję przeznaczyć na Luksemburg kilka godzin podczas, których będziecie mogli przespacerować się po centrum i przekonać się jak smakuje luksemburska kawa. Wydaje mi się, że cały urok miasta tkwi w jego położeniu.

Panorama Luksemburga.

Otaczają go wzgórza, pomiędzy które wcinają się malownicze wąwozy. Wąskie uliczki, urokliwe kamienice i eleganckie skwery sprawiają, że tutejsza starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Każda z nich to świadectwo zamożności mieszkańców.

Ulice Luksemburga.

Mieszkańcy Luksemburga

Spotkani po drodze ludzie zadają kłam stereotypowi, że bogactwo psuje charakter. Kierowcy na drodze są bardzo kulturalni, uśmiechają się, od każdego bije życzliwość.Miasto jest znane też ze swoich fortyfikacji, podobno najmocniejszych w tej części Europy. Luksemburg na swoich stronach internetowych zachwala go jako „najpiękniejszy balkon Europy”. I rzeczywiście tutejsze widoki są rewelacyjne. Można się nimi zachwycać do woli przechadzając się po fortyfikacjach – pasaż Chemin de la Corniche.

Widok na Adolphe Bridge.

Nie zdecydowałabym się jednak poświęcić jemu więcej niż kilka godzin, a nocleg proponuję zabookować w sąsiednim państwie, gdyż ceny noclegów nie należą do najtańszych. Jeśli jednak nie macie wyboru polecam nocleg przy lotnisku w hotelu Campanile. Cena nie jest przytłaczająca, a pokoje są czyste i schludne.

Ciekawostki o Luksemburgu

  • Luksemburg jest jedynym Wielkim Księstwem na świecie.
Pałac Wielkich Książąt
  • Powierzchniowo jest jedynie 5 razy większy od Warszawy.
  • Na jego terenie znajduje się jedynie 12 miast.
  • Ponad połowa jego mieszkańców dojeżdża do pracy do sąsiadujących krajów.
  • Obowiązują w nim 3 języki urzędowe: francuski, niemiecki i luksemburski.
  • Restauracja z największą na świecie listą win znajduje się w Luksemburgu. Jeśli odwiedzisz restaurację Chiggeri w Luksemburgu, możesz wybrać spośród ponad 2200 win.
  • Miasto Luksemburg – jego stare dzielnice i fortyfikacje – jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Ma najniższą stopę bezrobocia w Europie.
  • Na jego terenie znajduje się 150 banków. Dzięki przepisom dotyczącym tajemnicy bankowej Luksemburg zyskał reputację raju podatkowego.

Największe wrażenie wywarł na mnie widok na Adolphe Bridge i Muzeum Bankowości.

Widok na Muzeum Bankowości.

Zachęcam do zapoznania się z pierwszą częścią relacji => Amsterdam.

10 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *