Bazylika San Vitale w Rawennie.
Włochy

Rawenna – mozaikowe królestwo

Dzisiaj niemała gratka dla miłośników Włoch. Zabieram Was na wycieczkę po ich północnej części Emilia-Romania. Regionu winem płynącym oraz kawą pachnącym. Jednocześnie podrzucam garść inspiracji i pomysłów na niskobudżetowy wyjazd.

Baza wypadowa

Mój wybór padł na Villagio Camping Adria w Casal Borsetti. Co prawda sama miejscowość nie ma zbyt wiele do zaoferowania poza plażą, ale stanowi doskonałe miejsce wypadowe do zwiedzania okolicy. Cena 7 noclegów to koszt 259 euro. Był to mój pierwszy pobyt na campingu i jestem bardzo mile zaskoczona.

Village Camping Adria w miejscowości Casal Borsetti.

Do dyspozycji macie domek w stylu holenderskim z aneksem kuchennym, łazienką oraz sypialnią. Dodatkowo taras z leżakami oraz zestaw grillowy. Na terenie obiektu znajdują się dwa baseny, kort tenisowy, dwie restauracje oraz supermarket. Plaża znajduje się po drugiej stronie ulicy oraz istnieje możliwość wypożyczenia rowerów – czego chcieć więcej. Jest to jednak opcja dla osób podróżujących własnym samochodem lub tych, które zdecydowały się na wynajem pojazdu.

Tak jak wspomniałam wcześniej camping stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania okolicy. Poniżej lista miast położonych w okolicy wraz z odległością od Casal Borsetti:

 • Rawenna – 19 km,
 • Wenecja – 128 km,
 • Bolonia – 97 km,
 • Rimini – 76 km,
 • San Marino – 103 km,
 • Florencja – 156 km.

Tak oto 6 dni upłynęło mi na włóczeniu się urokliwymi uliczkami powyższych włoskich miast, delektowaniu się pyszną kawą i mozzarellą z prosciutto, do których mam słabość. 

Spacer po Rawennie

Pierwszy dzień to zwiedzanie pobliskiego podwórka, czyli Rawenny, która znajduje się rzut beretem od campingu. Miastu temu nie poświęciłabym więcej niż pół dnia.

Przyjeżdża się tu przede wszystkim, aby zobaczyć bizantyjskie mozaiki oraz popacerować po świetnie zachowanym historycznym centrum miasta. Ravenna to również architektura oraz cudowne klimatyczne uliczki, restauracje, kafejki oraz sklepiki z pamiątkami.  Mi oczywiście największą przyjemność sprawiło przechadzanie się wąskimi uliczkami, chłonięcie atmosfery miasta oraz delektowanie się pyszną kawą. W pobliżu znajdują się ładne plaże, a dzieci z pewnością będą zachwycone po wizycie w parku rozrywki Mirabilandia, który jest oddalony o 12 km. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

Bazylika San Vitale

Najważniejszym zabytkiem miasta jest niewątpliwie Bazylika San Vitale. To tutaj oraz w leżącym na terenie kompleksu Mauzoleum Galli Placydii odnajdziecie zbiór najpiękniejszych mozaik w mieście. To jeden z ośmiu zabytków w świecie, którego mozaiki uznaje się za bezcenne. Taką decyzję podjęło UNESCO wpisując bazylikę z Ravenny na Listę Światowego Dziedzictwa. Uprzedzam jednak, że dla przeciętnego turysty niekoniecznie będzie to uczta dla zmysłów. W mieście raczej lepiej odnajdą się wielbiciele sztuki i zabytków.

Rawenna - Bazylika San Vitale.

Zwiedzanie bazyliki San Vitale i czterech pozostałych charakterystycznych zabytków miasta wymaga wykupienia biletu, który kosztuje 9,5 euro i zapewnia Wam wstęp do wszystkich pięciu zabytków:

 • Bazyliki Św. Witalisa,
 • Sant’Apollinare Nuovo,
 • Mauzoleum Galli Placidii,
 • Babtysterium Neońskiego,
 • Muzeum Arcybiskupiego.
Źródło: https://www.musement.com/fr/ravenne/basilique-de-sant-apollinare-in-classe-circuit-prive-pres-de-ravenne-53744/

Zaledwie 5 minut spacerem od Bazyliki San Vitale znajduje się Piazza del Popolo, który jest głównym placem Rawenny. Wokół niego toczy się życie mieszkańców i turystów. W bocznych uliczkach znajdziemy ciekawe sklepiki z produktami lokalnymi, butiki, perfumerie, bary i restauracje. Mimo swojego uroku i licznych zabytków Ravenna nie jest typowo turystycznym miastem, jak pobliskie Florencja, Bolonia, czy Wenecja. Rawenna nie zrobiła na mnie tak dużego wrażenia jak mogłoby się wydawać. Z pewnością stanowi klimatyczne miasto, ale widziałam we Włoszech już sporo ładniejszych i bardziej interesujących, dlatego już w kolejnych wpisach zapraszam Was na spacer po pozostałych miastach z listy.

19 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *