Wzgórza Irlandii
Europejskie wyprawy

Ruszamy na podbój Irlandii

Follow my blog with Bloglovin

Miałam to szczęcie, że przez pewien okres czasu Irlandia była moim drugim domem. Początkowo podchodziłam do niej dość sceptycznie. Kojarzyła mi się jedynie z kiepską pogodą, a co za tym idzie depresyjnym nastrojem. Jak się okazało nie ma nic bardziej mylnego. Irlandia to przede wszystkim natura oraz stulecia historii i kultury. Bez względu na to czy marzycie o zapierających dech w piersiach widokach, tętniącym życiem mieście czy może kuflu najlepszego Guinnessa na świecie Irlandia ma to wszystko.

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ IRLANDIĘ

1. Pierwszym argumentem przemawiającym na jej korzyść to cena biletów lotniczych. Z Polski do Dublina kursuje wiele linii lotniczych jednak najkorzystniej (cenowo) wypada ryanair.com, który oferuje częste promocje.

Owieczka

2. Irlandia nie bez powodu nazywana jest Zieloną Wyspą. Natura, natura i jeszcze raz natura…tak soczystej zieleni krajobrazu nie spotkacie chyba w żadnym innym miejscu na świecie.

Wzgórza Irlandii

Podczas, gdy w Dublinie czy Cork będziecie mogli skosztować prawdziwego życia miejskiego, o tyle podczas jazdy przez ten czarujący kraj, Wasze oczy zostaną przywitane wielorakością barw i kolorów. Będziecie mieli wrażenie, że każde ujęcie nadawałoby się na pocztówkę. Znajdziecie tu jeziora – szczególnie na południu, góry – na północy i kolekcje wysepek takich jak  Aran Islands na zachodzie kraju. Nie brakuje tu plaż zarówno tych szerokich, piaszczystych, jak i skalistych, spadzistych. Moim zdaniem najlepszym sposobem na poznanie kraju jest wynajęcie samochodu i przemieszczanie się z jednego miejsca w drugie, znajdując nocleg po drodze. Z pewnością urzekną Was zewsząd otaczające zielone wzgórza oraz zapierająca dech w piersiach linia brzegowa.

Zielona Wyspa

3. Zostaniecie pod wrażeniem oszałamiających klifów Moheru, które stanowią punkt obowiązkowy. Co roku odwiedzane są przez miliony ludzi i stanowią jedną z głównych atrakcji Irlandii. Pamiętam, że kiedy stanęłam na ich brzegu, aż osłupiałam z wrażenia. Mogłabym tak stać i gapić się w horyzont. Niewiele rzeczy w życiu może równać się z widokiem klifów zderzających się z hipnotyzującym oceanem. Ciągną się one na długość 8km, a ich wysokość sięga 214m.

Klify Moheru

Irlandia Klify Moheru

4. W Irlandii z pewnością odnajdziecie szczęście. Gdziekolwiek się nie ruszycie doświadczycie go dosłownie i w przenośni. Znajdźcie skrzata lub czterolistną koniczynkę, które są symbolem tego kraju, a będziecie ustawieni na życie😉.

Irlandia - czterolistna koniczyna

5. Jeśli wydaje się Wam, że kuchnia irlandzka opiera się wyłącznie na ziemniakach, przemyślcie to jeszcze raz. Dzięki najświeższym produktom i lokalnym dostawcom Irlandia wnosi kuchnię na całkowicie nowy poziom. Bez dwóch zdań można ją nazwać rajem dla smakoszy. Patrząc na tereny pokryte roślinnością oraz przeznaczone na tereny rolnicze nie dziwi fakt, że irlandzkie jedzenie jest znane ze świeżości i jakości produktów. Tradycyjne potrawy irlandzkie jak gulasz, chleb sodowy, sery wiejskie to tylko niektóre z pozycji obok bogactwa świeżych ryb jakie ma do zaoferowania Irlandia. Moim ulubieńcem jest chowder, czyli irlandzka zupa rybna.

Irlandia - zupa rybna

6. Jeśli jest cokolwiek innego co mogłoby konkurować z ilością pubów w Irlandii to są to zapewne zamki. Wyszukiwanie ich stanie się Waszą ulubioną rozrywką biorąc pod uwagę, że jest ich ponad 340. Niezależnie od tego czy szukacie średniowiecznego, gotyckiego, a może nawiedzonego zamku w Irlandii na pewno go odnajdziecie. Moim ulubionym jest ten znajdujący się w Opactwie Kylemore (zdjęcie poniżej).

Irlandia Opactwo Kylemore

Zamki Irlandii

Wiem, że miało być tylko sześć powodów, ale nie sposób nie wspomnieć tu o mieszkańcach tego kraju i tak mamy tu…

MIESZKAŃCY IRLANDII

7. Są oni niezwykle gościnni i pomocni. Nawet jeśli Wasz poziom angielskiego nie należy do najwyższych, nie macie się czego obawiać. Irlandczycy zrobią co w ich mocy, abyście poczuli się w ich kraju, jak u siebie w domu. Ponadto zrobią z Was swoich towarzyszy do kufla piwa i opowiedzą swoje życiowe historie.

Powyżej wspomniałam Wam tylko o kilku punktach, ale powodów dla których warto odwiedzić Irlandię jest znacznie więcej. Jeśli macie jakiekolwiek pytania czy propozycje zachęcam do dodania komentarza. A może chcielibyście poczytać o miejscach wartych odwiedzenia w samym Dublinie?

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *