Marina Bay Sands
Singapur

Singapur City Break

Jednym z najlepszych sposobów na maksymalne wykorzystanie czasu przy jednoczesnym oszczędzaniu jest zaplanowanie przesiadki w drodze do miejsca docelowego w atrakcyjnym z naszego punktu widzenia miejscu. Mój wybór padł na Singapur. Pewnie niektórzy z Was powiedzą, że półtora dnia to niewystarczająca ilość czasu, ale dla mnie w zupełności wystarczy. Jeśli dobrze zaplanujecie pobyt, to uda Wam się zobaczyć wszystkie główne atrakcje miasta.

Marina Bay
Marina Bay

36 godzin w Singapurze

Sam dojazd z lotniska Changi jest banalnie prosty. Wystarczy złapać pociąg i w przeciągu kilku minut jesteście w samym sercu miasta. Bilety możecie kupić w znajdujących się na każdym kroku automatach, których obsługa jest bardzo intuicyjna. Inną opcję, na którą osobiście się zdecydowałam jest shuttle bus (koszt 9 S$), który zawiózł mnie pod sam hotel, dzięki czemu nie musiałam tarabanić się z walizką przez pół miasta.

Mój hotel PARKROYAL on Pickering znajdował się w samym centrum Singapuru i należy do jednych z najpiękniejszych w jakich miałam okazję zatrzymać się jak do tej pory. Urzekły mnie liczne tarasy bujnie porośnięte roślinnością. Dodatkowo jedno z pięter przeznaczone było na centrum odnowy biologicznej z odkrytym basenem, siłownią i 300-metrowym pasażem z ogrodem nad poziomem ulicy. Pokoje urządzone w bardzo nowoczesnym stylu, a widok z okien pozostanie mi długo w pamięci.

Singapur od lat wygrywa w rankingach na jedno z najdroższych państw świata, dlatego jeśli chcielibyście zaoszczędzić na noclegu polecam tańsze hotele na obrzeżu. Transport działa tak dobrze, że lokalizacja nie ma większego znaczenia. Inną opcję stanowią także hotele kapsułowe, które swą popularność zyskały w Tokio.

Hotel Parkroyal
Hotel Parkroyal
Hotel Parkroyal
Hotel Parkroyal

Zwiedzanie miasta pieszo…

Podczas, gdy niektórzy lubią korzystać z komunikacji miejskiej bądź autobusów wycieczkowych, osobiście preferuję poznawać miasto na piechotę. Singapur to metropolia zanurzona w tropikalnej zieleni, łącząca starą architekturę z nowoczesną zabudową ze szkła stawianą z ogromnym rozmachem. Szczególną ozdobą miasta są orchidee, które możemy spotkać na każdym kroku i stanowią one symbol tej aglomeracji.

Finansowe Centrum Miasta Marina Bay

Jeśli miałoby się wywieźć z Singapuru jedno wspomnienie z pewnością byłby to widok Marina Bay o zmroku. Jest to jednocześnie sama zatoka jak i jej okolica z największymi atrakcjami miasta, takimi jak: Marina Bay Sands, czyli hotel w kształcie żagla, na którego dachu znajduje się największy na świecie basen bez krawędzi. O ile każdy może dostać się na taras widokowy, o tyle na basen dostęp mają jedynie goście hotelowi. Widoki zapierają dech w piersi.

Helix Bridge
Helix Bridge – w kształcie podwójnej helisy DNA
Panorama z tarasu widokowego Marina Bay Sands
Panorama z tarasu widokowego Marina Bay Sands
Singapore Flyer
Singapore Flyer

Pozostałe atrakcje to: Gardens by the Bay, The Helix Bridge, Merlion Park, Singapore Flyer, czy Art Science Museum.

Miasto robi wrażenie szczególnie nocą, gdy wszystko ożywa i rozświetla się blaskiem świateł. Już wiem, że 1,5 dnia to stanowczo za mało. Przynajmniej mam dobry powód, żeby tu wrócić.

Marina Bay Sands
Marina Bay Sands
Muzeum Art Science
Muzeum Art Science
Merlion - pół lew, pół ryba
Merlion – pół lew, pół ryba

Gardens By The Bay

Kosmiczne ogrody i niezapomniany pokaz świateł przy akompaniamencie muzyki, czyli futurystyczne połączenie nowoczesności z naturą. Punkt obowiązkowy podczas wizyty w Singapurze😍

Metalowe konstrukcje porośnięte bujną roślinnością, czyli Supertrees, znajdują się w centralnym punkcie Ogrodów Gardens by the Bay. Wznoszą się na wysokość 50 metrów i stanowią serce ogrodów, zaopatrując je w energię i stanowiących rezerwuar wody deszczowej.

Pokaz świateł, na który przybywają rzesze turystów, odbywają się codziennie o godzinie 19:45 oraz 20:45

Wieczorny pokaz świateł i dźwięku w Gardens by the Bay
Wieczorny pokaz świateł i dźwięku w Gardens by the Bay

Na terenie ogrodów znajdują się także dwa wielkie pawilony: Cloud Forest oraz Flower Dome. W pierwszym z nich znajdziemy roślinność, która występuje w lasach deszczowych, natomiast w drugim, bajkowy świat ponad tysiącletnich drzew oliwkowych i baobabów wraz z towarzyszącymi im kwiatami z regionu śródziemnomorskiego. Bilet wstępu do obu pawilonów to koszt 28 S$ (około 80 PLN).

Co jeść w Singapurze

Odpowiedź jest bardzo prosta…lokalne jedzenie. W mieście bardzo popularne są zadaszone, ale półotwarte miejskie stołówki zwane hawker centers. Znajdziecie tam dania typu fast food, ale uwaga, nie mają one nic wspólnego z sieciowymi restauracjami z Zachodu. Wybór jest tam tak ogromny, że można dostać oczopląsu. Co ważne nie musicie martwić się o warunki sanitarne w jakich przygotowywane są posiłki, ponieważ Singapur uchodzi za jedno z najczystszych miast na świecie. Bardzo żałuję, że nie byłam w stanie spróbować wszystkich dań, ale żeby tego dokonać, musiałabym przeprowadzić się do Singapuru na dłuższy okres czasu.

Lau Pa Sat Food Court
Lau Pa Sat Food Court

Zatem jeśli jesteście kulinarnymi smakoszami Singapur z pewnością stanowi miejsce dla Was.

Bezpieczeństwo

Singapur to drugie najbezpieczniejsze miasto na świecie zaraz po Tokio. Przed przylotem, warto także zaznajomić się z obowiązującym tam prawem i zakazami, za których nie przestrzeganie możemy spotkać się z surowymi karami Niektóre z nich to:

 • zakaz żucia gumy,
 • śpiewanie w miejscach publicznych utworów, których tekst mógłby kogokolwiek urazić,
 • nie spuszczenie wody w toalecie,
 • karmienie ptaków na ulicy,
 • plucie,
 • śmiecenie;
 • palenie;
 • przechodzenie na czerwonym świetle;
 • rozprzeszczenianie obscenicznych materiałów w postaci fotografii, książek, filmów;
 • granie na instrumentach muzycznych na ulicy;
 • chodzenie nago po domu przy niezasłoniętych roletach;
 • podłączanie się do sieci bezprzewodowej innej osoby;
 • wykonywanie graffiti.

Może teraz lepiej zrozumiecie dlaczego Singapur należy do jednego z najbezpieczniejszych i najczystszych miast na świecie.

Podsumowując, Singapur to miasto restrykcyjnego prawa, bujnej roślinności, nieskazitelnej czystości, a także kontrastów. Jeżeli ktoś zapyta, czy warto tu przyjechać, bez wahania odpowiem, że warto. Długa przesiadka w Singapurze to doskonała okazja, by poznać to niezwykłe państwo – miasto.

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *