Bolonia - ulice.
Włochy

Spacer po Bolonii

Bolonia nigdy nie wydawała mi się miejscem szczególnie atrakcyjnym, ani nie znajdowała się na szczycie mojej podróżniczej listy. Mimo wszystko będąc w okolicy grzechem byłoby nie wstąpić choćby na chwilę, żeby spróbować słynnego Spaghetti Bolognese, które okazało się być Tagliatelle al ragù.

Dwie wieże – symbol Bolonii

Symbol, a jednocześnie punkt centralny miasta stanowią dwie wieże „Asinella” i „Garisenda”. Na jedną z nich można się wspiąć pokonując 498 schody. Rozpościera się z niej panorama na całe miasto. Stanowi punkt obowiązkowy podczas wizyty w Bolonii jeżeli chcecie w pełni poczuć miasto i przekonać się na własne oczy, dlaczego czerwony od zawsze jest jego kolorem. Gdziekolwiek nie spojrzycie ciągnąć się będzie morze czerwono-ceglanych dachów.  Uważam, że jest to najpiękniejszy widok w całej Bolonii. Budynki nie dość, że są zbudowane z czerwonej cegły to jeszcze pokryte dachówkami w tej samej kolorystyce. To wszystko ze względów ekonomicznych (taniości budulca).

Wieża otwarta jest codziennie od godziny 9:00 do 18:00. Cena biletu wynosi 5 euro, a punkt sprzedaży znajduje się w pobliżu Fontanny Neptuna. Można je nabyć również bezpośrednio na stronie internetowej.

Przed wizytą proponuję sprawdzić prognozę pogody, aby cieszyć się bezchmurną pogodą i nieskazitelnym widokiem.

Piazza Maggiore – punkt centralny miasta

Będąc w Bolonii nie sposób nie zagościć na Piazza Maggiore będącym jednym z największych placów we Włoszech. Tutaj znajduje się okazała Bazylika San Petronio, która miała być największym kościołem na świecie oraz Neptun i ratusz Palazzo del Comune. Piazza Maggiore to także popularne miejsce spotkań, gdzie latem odbywa się kino letnie.

Fascynujące w tym mieście jest to, że nawet w bardzo gorący dzień można spacerować w cieniu. To wszystko za sprawą arkad osłaniających trakty piesze. Zapewniają one ulgę od żaru lejącego się z nieba, odczuwalnego w większości innych włoskich miast. Natomiast w pochmurne dni zapewniają schronienie przed deszczem. Przechadzając się po Bolonii warto zwrócić uwagę na wszechobecne detale architektoniczne, które nadają temu miastu niezwykły klimat.

Bolonia od strony kulinarnej

Bolonia nazywana jest stolicą włoskiej kuchni. W samym sercu miasta przy głównym placu znajdują się wąskie uliczki ze sklepikami i stoiskami, gdzie możecie skosztować najlepszych serów, szynki, oraz makaronów. Jeśli szukacie w Bolonii prawdziwej włoskiej restauracji z pysznym jedzeniem i przystępnymi cenami polecam Wam Osterii dell’Orsa. Nie zniechęcajcie się kolejką przed drzwiami – zapewniam Was, że warto chwilkę poczekać. Jeśli nawet nie macie czasu polecam kupić coś na wynos, ponieważ restauracja połączona jest ze sklepem, które oferuje lokalne produkty. Oczywiście nie mogłam oprzeć się najlepszemu zestawieniu w postaci mozzarelli, prosciutto i focacchi.

Najsłynniejszą potrawą w Bolonii jest Tagliatelle al Ragu. Próżno szukać w menu spaghetti bolognese – taka potrawa nie istnieje. Sos z mielonym lub drobno siekanym mięsem tradycyjnie je się z makaronem tagliatelle, który ma porowatą strukturę, dzięki czemu doskonale łączy się z gęstym sosem.

Bolonia – czy wrócę?

Jedno jest pewne Bolonia nie zachwyciła mnie, ani nie urzekła. Nie jest miastem, w którym mogłabym mieszkać. Jak dla mnie jest zbyt gwarna, chaotyczna, a przy tym sprawia wrażenie zaniedbanej. 

Jeżeli jednak podobnie jak ja polujecie na okazje lotnicze to z pewnością prędzej czy później dotrzecie do Bolonii. Grzechem byłoby nie skorzystanie z niesamowicie tanich połączeń Ryanaira oraz Wizzaira z większości polskich miast.

Zapraszam Was do poprzednich wpisów z mojego pobytu we Włoszech:

Rawenna – mozaikowe królestwo

San Marino – tam trzeba pojechać

14 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *