Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy
Lokalne podwórko

Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy

Tegoroczny maraton Jarmarków Bożonarodzeniowych rozpoczęłam od lokalnego podwórka, czyli Wrocławia. Budzi on kontrowersje i sprzeczne opinie. Ma zarówno tylu zwolenników co i przeciwników. Ci drudzy zarzucają mu tandetę i wiejący od niego kicz. Ja zdecydowanie należę do tej pierwszej grupy, uważam, że jest to jeden z najpiękniejszych Jarmarków w Polsce.

Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy

Co roku nie mogę doczekać się jego otwarcia. Nie wiem co w sobie ma, ale mogłabym włóczyć wśród pachnących lasem choinek oraz aromatem grzanego wina niemal każdego dnia. Obserwuję jak rozrasta się z roku na rok i na chwilę obecną w niczym nie ustępuje tym największym na skalę europejską. Mam porównanie do jarmarków odbywających się w Berlinie, na których byłam dwa lata temu tuż przez zamachem, który miał w tym czasie miejsce. Będąc tam nie czułam się bezpiecznie. Miałam wrażenie, że otacza mnie chaos. Wszędzie można było natknąć się na porozbijane butelki i pijanych ludzi nie wspominając o obecności żołnierzy z bronią. Nie miało to nic wspólnego z atmosferą świąteczną jaką możemy odczuć we Wrocławiu. 

GŁÓWNE ATRAKCJE

Artykuły rzemieślnicze

Znajdziemy tu rękodzieło rzemieślnicze, lokalne wyroby, ale także kuchnię z przeróżnych zakątków świata. Ceny rządzą się swoimi prawami. Moim zdaniem są znacznie wygórowane, ale myślę, że to zjawisko raczej powszechne. 

Bajkowy Lasek - atrakcje dla dzieci

Możemy na nim odnaleźć wiele atrakcji dla najmłodszych, takie jak: bajkowe postaci, karuzele i „Bajkowy Lasek”. Dorośli natomiast będą mogli raczyć się grzanym winem, zajadać kiełbaskami, chlebem ze smalcem, langoszem, góralskimi serkami czy piernikami – każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz potraw tradycyjnej kuchni polskiej znajdą się też  te z kuchni międzynarodowej i tak skosztujemy tu: kołacza węgierskiego, hiszpańskich pączków churros, czy też dań kuchni włoskiej. Tradycją wrocławskiego Jarmarku są ceramiczne kubeczki buciki, z których możemy raczyć się grzańcem bądź gorącą czekoladą.

Tradycyjne polskie wyroby

Tradycyjne polskie wędliny

WYDARZENIA

Oprócz tego na czas trwania Jarmarku zaplanowany jest cały harmonogram wydarzeń artystycznych. Na jarmarkowej scenie będziemy mogli uczestniczyć w koncertach oraz występach najmłodszych. Przewidziane są różne zabawy i konkursy, Świąteczna Parada z Mikołajem, Parada wrocławskich Elfów, czy też Wigilijny Korowód Kolędników – będzie się działo😉

NEGATYWNY ASPEKT

Jedynym co razi po oczach jest Galeria Mikołaja umiejscowiona na Placu Solnym, która pod żadnym względem nie wpasowuje się w krajobraz i klimat świąteczny. Wręcz wieje od niej kiczem, a już szczególnie po zmroku kiedy idzie w ruch i bije po oczach neonowymi kolorami.

Galeria Mikołaja

Uważam, że tego rodzaju inicjatywy stanowią promocję dla miasta i przyciągają wielu turystów z zagranicy co można odczuć na każdym kroku. O ile w tygodniu swobodnie można przechadzać się pomiędzy budkami, o tyle podczas weekendu z trudem będziemy się przeciskać pomiędzy rzeszami turystów. Polecam każdemu wizytę w tym miejscu. Jarmark otwarty jest w godzinach od 10:00 – 22:15 i potrwa w tym roku dłużej bo aż do 31.12.2018 r. Po więcej informacji odsyłam na oficjalną stronę Jarmarku.

Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *